Hoşgeldiniz, ziyaretçi! [ Üye ol | Giriş Yap

İtalya’da yaşam ve iş bulmak

Genel Haziran 9, 2018

Birçok medeniyete ev sahibi yapmış olan İtalya, gelişmiş bir topluma sahip olmakla beraber, insana değer veren bir yapı sergilemektedir. İtalya’da yaşa, özelliklede sosyal ve kültürel konular üzerinde kendini yetiştirmek isteyen bireylere yöneliktir. Zengin kültürel yapısı, mimarisi ve kültürel yapısı sayesinde, farklı ülkelerden gelen bireylere ev sahipliği yapan İtalya, ticaret faaliyetleri konusunda da, istenilen seviyeye ulaşmıştır. İtalya’da yaşamak veya çalışmak isteyen bireylerin yapmakla hükümlü olduğu ilk konu başlığı ise, oturma izni almaktır. Özellikle de eğitimini ve kariyerini bu ülke devam ettirmek isteyen bireylere özel pek çok seçenek vardır. İş kurmak veya kurduğu işi büyütmek isteyen yatırımcılara, destek paketleri sunan İtalya yönetimi, üretime de oldukça önem vermektedir.

Günümüz ülkelerine göre, işsizlik oranın en düşük olduğu coğrafyaların başında gelen İtalya, 60 milyonluk nüfusa sahiptir. Bu nüfusun çoğunluğu, moda ve ekonomi alanında olan meslek dallarına yönelmektedir. Ayrıca, İtalya’da iş bulmanın en kolay yolu ise, iyi bir derece İngilizce bilmek ve eğitim yönünden kariyer sahibi olabilmektedir. Ülkede endüstri sanayisi, en az moda sektörü kadar gelişmiştir. Yeni mezun olan öğrenciler, endüstriyel sanayi dalına da ilgi duymaktadır. Ayrıca İtalya’da İngilizce bilin genç nüfus sayısı azdır. Bu sayede işverenler, İngilizce dilini iyi bir şekilde bilen personellere yüksek maaşlar vermektedir.

Mezuniyet Sonrası Çalışma Koşulları

İtalya’da çalışma şartları, fazla sıkı olmamakla beraber, özelliklede ülkede eğitim alan öğrenciler için, tasarlanmış olan sayısız iş imkânı bulunmaktadır. Farklı ülkelerden iş aramak için gelen öğrencilere, bir dizi prosedürü yerine getirmesi istenmektedir. Alınan öğrenci vizesi sayesinde, mezun olan bireyler bir sene de çalışma vizesi almaya hak kazanmaktadır. Ülke yönetimi, yeni mezunlar için farklı iş imkânları sunarken, özellikle tıp, mühendislik gibi, ana bilim dallarından mezun olmuş öğrencilerin iş bulma imkânı çok daha fazladır.

İtalya, sanayinin ve ticaretin geliştiği ilk ülkeler arasında yer almaktadır. Ülkede profesyonel sayılabilecek bir iş ağı kurulmuştur. Öğrencilerin mezuniyet sonra iş bulma imkânları ve şansları, söz konusu profesyonel iş ağını geliştirmekten geçmektedir.

İtalya’da iş arayan ziyaretçilerimize italya iş ilanları sayfamıza göz atmalarını tavsiye ederiz.

172 toplam görülme, 1 bugün

İtalya’da Kariyer İmkanları

Genel Haziran 7, 2018

Dünya kültürüne ve tarihe büyük katkılar sağlayan İtalya, özellikle Rönesans hareketi ile tüm Avrupa’yı etkisi altına almıştır. Bilim, teknoloji ve eğitim alanında çalışmalar yapmakla beraber, iş olanaklarını geliştirmiştir. Zengin bir kültürel yapıya sahip olan İtalya, dünya mimarisine, 53 önemli parça kazandırmıştır. Özellikle turizm konusunda farklı çalışmalar yapmakta ve ekonomik faaliyetlerini arttırmaktadır. İtalya Son 10 yıl içerisinde büyük yatırımlar yapmış, çalışma faaliyetlerini arttırmış ve iş imkânlarını geliştirmiştir. Eğitim hayatını tamamlayan ve bu ülkede iş bulmak isteyen bireyler, İtalya’nın farklı şehirlerinden birini tercih edebilirler. Ayrıca ülkenin bölgelerine göre değişen bir kültürel yapısı ve ticaret hacmi bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse, özellikle Roma, Venedik ve Milano gibi hem ticaret bakımından hem de turistlik alanlar bakımından öne çıkmaktadır. İtalya’da iş kurmak, ilerleyen dönemler iyi bir kazanç sağlayabilmek anlamına gelmektedir. Her zaman şıklık ve moda denilince akla ilk gelen ülke olan İtalya, farklı sektörleri de içerisinde barındırmaktadır. Ayrıca düşük ücretli eğitim veren bir sisteme sahip olmakla beraber, dünyanın en popüler üniversitelerini de içerisinde barındırmaktadır. Yine dışardan gelen yatırımcıların kazanç kaynağı olan eğitim, bilim ve ticaret sektörleri, düşük sermayeler ile bir iş kurmaya da olanak sağlamaktadır.

İTALYA’DA ÇALIŞABİLECEĞİNİZ SEKTÖRLER

İtalya’da çalışma şartları ve imkânları, diğer ülkelere oranla oldukça iyi denilebilecek bir seviyededir. Geçmişten günümüze kadar gelen, zengin imparatorluk tarihi sayesinde, sıra dışı eserleri ile turizm sektörüne canlılık kazandırmaktadır. Özellikle sokakları, binaları ve anıtları ile her yaz pek çok ülkeden misafir kabul eden İtalya, tanınmış eserlere sahip olmakla beraber, mutfak lezzetleri konusunda da oldukça iddialıdır. İtalya, günümüzün sektörlerine öncülük yapmakla beraber, teknoloji konusunda da hatırı sayılır bir başarıya sahiptir. Yani, İtalya’da iş kurmak isteyen bireyler, turizm başta olmak üzere, pek çok hizmet dalını düşünebilir ve uygulayabilirler. Ayrıca, ülke dünyanın 8. Büyük ekonomisine sahiptir. Yani, iş imkânları bakımından hemen hemen istenilen tüm olanaklar sağlanmaktadır. Örneğin bir moda tasarımcısının İtalya’da küçük bir şirket açtığı düşünülürse, gelecek zaman dilimlerinde ki kazancı oldukça fazla olacaktır.

126 toplam görülme, 0 bugün

Danimarka’da iş bulmak

Genel Haziran 5, 2018

Yurt dışında kariyer planı yapmak isteyen bireylerin akılına ilk gelen Ülke olan Danimarka, sosyal yaşam tarzı ve iş olanakları bakımından yeterli düzeye sahiptir. Özellikle de, gerekli eğitimi alan kişiler, bu ülkede hedeflediği meslek türlerinde kariyer yapabilmektedir. Üniversite mezunu olan bireyler, Danimarka’da büyük şirketlerde görev yapmaktadır. Ayrıca bu bireylerin oturma izni de dâhil olmak üzere, pek çok ihtiyacını çalıştığı şirketler karşılamaktadır. Danimarka’da iş bulmak için yapılması ilk gereken işlem, söz konusu şirketlere başvuru yapmaktır. Ülke işçiye ve eğitime önem veren bir tutum sergilemektedir. Alacağınız maaş ile Danimarka’da rahat bir şekilde geçiminizi sağlayabilirsiniz. Yine iş bulmak için tercih edilen diğer bir yöntem ise, internet ve gazetelerdir. Kurumsal şirketler başta olmak üzere, pek çok firma, eleman ihtiyacını internetten gelen başvurular sayesinde gerçekleştirmektedir. Yine yeterli düzeyde eğitim sahibi olmayan kişiler ise, herhangi bir meslek dalında iş imkânı bulmak için, gazeteleri takip etmesi gerekir. Yaşam ve iş olanakları bakımından, diğer ülkelere göre çok daha gelişmiş olan Danimarka, düzenli çalışmak isteyen bireylere de birçok konuda destek vermektedir.

İş Bulma zorlukları

Danimarka’da iş bulmak oldukça kolay gibi görünse de, eğitim almamış ve herhangi bir sertifikası bulunmayan bireyler için bu durum biraz daha zorlaşmaktadır. Özellikle de, belli bir süre boyunca tek bir meslek dalında uzmanlığı bulunmayan yabancı çalışanlar için, Danimarka’da iş bulmak, zorlu bir süreç ile karşılaşmak anlamına gelmektedir. Ülkenin tüm vasıfsız elamanları, neredeyse yabancı vatandaşlardan oluşmaktadır. Bu nedenle, ülkenin eğitim seviyesi her geçen gün yükselmektedir. Yine Danimarka’da iş bulmak ve oturma izni alabilmek için belli bir eğitime veya tecrübeye sahip olmak gerekir. Ülkede yaşayan Türk vatandaşları ise, iş bulma konusunda direk olarak yemek sektörüne yönelmektedir. Ayrıca, Danimarka devleti, dışardan gelen çalışanların ülkelerinde ne iş yaptıklarına da bakmaktadır. Yine kendi ülkenizde, çalıştığınız meslek grubu üzerinde, belli bir tecrübeniz var ise, Danimarka’da iş bulmak biraz daha kolaylaşmaktadır. Özet olarak, söz konusu ülke tecrübeye ve bu tecrübenin kanıtı olan herhangi bir belgeye çok önem vermektedir.

Danimarka iş ilanları için buraya tıklayınız

402 toplam görülme, 0 bugün

Belçika’da iş kurma

Genel Mayıs 23, 2018

Belçika’ya gitmek ve iş kurmak isteyen bireyler, oldukça basit ve hızlı işleyen bir mevzuat ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu ülke, yabancı ortaklar ile iş kurmak isteyen yatırımcılar için tasarlanmış olan Kamu ve bireysel limitet şirketi adı altında iki farklı yöntem bulunmaktadır. Ayrıca bu yöntemler, Belçika’da yabancı yatırımların kurdukları şirketler arasında önemli bir role sahiptir. Dışardan gelen bireyler, ülkenin yaşam tarzını ve ekonomik gücünü öğrendikten sonra, bireysel veya kurumsal olarak, istedikleri alanlarda şirket kurabilmektedir. Ayrıca kurulması planlanan şirket, ister doğrudan bir firmaya bağlı, isterse şube şeklinde tasarlanabilmektedir. Bu seçenekler, yatırımcının taleplerine göre değişkenlik göstermektedir. Belçika’da yabancı bir şirket ile ortak olmak, şirketin ofisi veya aynı şirketin şubesi olmak istenildiği zaman, söz konusu ülkenin “Commerce and Companies Agency” kuruluşuna başvuru yapılması gerekmektedir. Bu kuruluş, şirket oluşumun sürecini takip etmekte ve Belçika yasalarına göre, istenen belgelerin temin edilmesini sağlamaktadır. Ayrıca bu belgelerin sayısı da oldukça azdır. Gereken belgeler tamamlandıktan sonra, bu kuruluşa teslim edilmekte ve kısa bir süre içerisinde kurulum işlemi tamamlanmaktadır. Yine şirket sahibi istediği zaman ticari faaliyetlerine başlayabilmektedir. Ayrıca, ortalama belge tamamlama süresi de bir haftadır.

Belçika iş ilanları

Belçika’da başka bir firma ile ortalık söz konusu olmadan, bireysel bir şirket kurulması istenildiği takdirde, en az ülke para birimine göre 125.000 Danimarka kronu sermayesi gerekmektedir. Fakat bir şirketin ofisini veya bayiliğini açmak içinse, herhangi bir sermayeye gerek yoktur. Yani hiçbir para ödenmeden, bahsi geçilen şirketin ofisi ve bürosu açılabilmektedir. Yine açılan şirketlerde, Türk elamanları da çalıştırabilmektedir. Belçika ülkesinde kurulan şirketlerde, çalıştırılan Türk vatandaşlarının, ülke yetkililerin izin alması gerekmektedir. Ayrıca, yine bu kişiler, işin niteliğini ve devamlığını sağlayacak potansiyele sahip olması gerekmektedir. Ayrıca bu kişiler, şirketin faaliyetlerine önemli ölçülerde katkı sağladıkları taktide, ek çalışma izni ve oturma vizesi alabilmektedir. Bu ülkede şirket kurmak, ticari kazanç açısından oldukça karlı bir yatırımdır. Kurduğunuz şirketin, hizmet verdiği sektörde gelişmiş ise, bu kar daha da artmakta ve farklı yatırımları da beraberinde getirmektedir.

243 toplam görülme, 0 bugün

Belçika’da Yaşam

Genel Mayıs 21, 2018

Belçika, birçok kültürü ve yaşam tarzını içerisinde barındıran ülkeler arasındadır. Bu ülkede yaşamak ve çalışmak istiyorsanız, bulunduğunuz ülkenin aile birleşimi kurumlarına başvuru yapmanız gerekmektedir. İzinsiz olarak Belçika’ya gittiği iseniz, en geç 8 gün içerisinde resmi kurumlara veya bulunduğunuz bölgenin belediyesine, Aile Birleşimi çevresinde oturma izni için başvuru yapmanız gerekmektedir. Yaptığınız başvurunun ardından, belediye yetkileri sizi, yabancılar dairesine göndermektedir. Bu kurumda da, başvurunuz değerlendirilmekte ve Belçika’da yaşama koşullarına uygun olup olmadığınız araştırılmaktadır. Bu ülkede yaşam ve iş koşulları, ciddi anlamda gelişmiştir. Özellikle Avrupa ülkelerine yakın olmasından dolayı, ticaret e üretim anlamında dış pazara açılan bir bölge konumundadır. Yine, her ülkede olduğu gibi, Belçika’da da çalışma hakkını elde edebilmek için oturma izni almanız gerekmektedir. Bu hak, eğitim ve meslek branşınıza bağlı olarak değişik sürelerde verilmektedir. Ayrıca daha önceden alınmış olan oturma izninin süresi dolmuşsa, tekrar belediyelere başvuru yaparak söz konusu izin süresini uzatabilirsiniz.

Ülke, gelişmiş bir teknolojiye sahip olmakla beraber, üretime ve ticarete de ayrı bir önem vermektedir. Yine genelde Türk Vatandaşlarının çalışmakta olduğu giyim ve gıda sektörleri de oldukça gelişmiş kitlelere sahiptir. Belçika’da yaşam sırasında karşılaşacağınız en büyük sorun ırkçılıktır. Ülkenin vatandaşları, dışardan gelen bireyleri sevdiği söylenemez. Özelliklede Türk Kökenli vatandaşlara karşı ayrı bir ön yargı vardır. Tabi, genelleme de bu böyle olsa da, bu sorun oturduğunuz kente ve şehre göre de değişkenlik göstermektedir.

 

Belçika’da İkamet

Belçika’ya ayak bastığınız ilk gün veya sığınma evinden ayrılma kararı aldığınız günden sonra, yapmakla hükümlü olduğunuz ilk iş, bir kiralık daire aramak olacaktır. Gazete yapılan ilanlar, boş evlerin camların da bulunan afişler ve kiralık daireler için tasarlanmış olan emlak ofisleri, söz konusu daireye ulaşmanıza yardımcı olur. Daha sonra, kiralayacağınız evi görmeye giderek, gerekli işlemleri yapmak durumdasınız. Ancak dikkat edilmesi gereken ilk konu, kiralayacağınız evin genel durumu, sağlığı ve hijyeniği olmalıdır. Seçtiğiniz ev için kira sözleşmesi yapabilir ve imzaları atabilirsiniz. Belçika’da kira ücretleri de, semtten semte değişkenlik göstermektedir.

131 toplam görülme, 0 bugün

Danimarka iş imkanları

Genel Mayıs 19, 2018

Danimarka, diğer Avrupa ülkeleri gibi, gerek teknoloji, gerekse iş imkânları konusunda oldukça gelişmiş bir coğrafya ya sahiptir. Danimarka iş ilanları güncel olarak buraya yer alır. Her sene büyük oranlarda göç alan Danimarka, Avrupa Topluluğu iş anlaşmasına göre, her işçi 10 ile 12 saat arasında çalıştırmaktadır. Ayrıca ülkede, Avrupa Birliği dâhilinde olan vatandaşların, herhangi bir meslek grubunda hizmet verebilmesi için uygun koşulları erine getirmesi gerekmektedir. Danimarka’da iş bulmanın ve çalışmanın ilk şartı, kendi geçimini sağlayacak bir maddi güce, yani sosyal güvenceye sahip olmanız gerekmektedir. Yine iş koşulları yönünden gelişmiş olan Danimarka, dışardan gelen bireylere, oturma izni de vermektedir. Ayrıca herhangi bir meslek dalında eğitim almamış ve tecrübesi olmayan bireyler, Danimarka’da çalışmak ve iş imkânlarını geliştirmek için en bir yıl süre ile haftada minimum 12 saat, istediği meslek grubunda faaliyet gösterebilmektedir: Yine çalıştığınız süre boyunca, Danimarka’da ikametgâh edebilir ve gerekli izin işlemlerini, çalıştığınız kurum aracılığı ile halledebilirsiniz. Türk vatandaşları ise, ücret destekleri, yardım primleri ve meclis desteği olan meslek branşlarında çalışmaktadır. Genel olarak işçi statüsünde görev yapmakla birlikte, ilerleyen zaman dilimlerinde kalifiyeli bir elaman olarak da çalıştığı meslek gruplarında uzmanlaşmaktadırlar.

Danimarka’da Yabancı İşçi Olmak

Danimarka’da yabancı işçi olmak, ekonomik kazanç olarak düşünülürse diğer ülkelere daha avantajlıdır. Özellikle oturma iznini ve çalışma iznini sorunsun olarak uzun vadede çözen yabancı işçiler için, Danimarka şartları oldukça iyidir. Ayrıca uzun bir süre bu ülkede çalışan ve aile kuranlar bireyler için, söz konusu izinler daha kolay bir şekilde alınmaktadır. Yine, kültürel ve sosyal farklılık, çalışma ortamlarında bir sorun olarak karşımıza çıkmamaktadır. Ayrıca, eğitim almış ve herhangi meslek dalında uzmanlaşmış, Türk vatandaşları için Danimarka’da iş olanakları bir hayli geniştir. Nedeni ise, Danimarka özelliklede iş adamlarına ve üniversite mezunlarına ayrı bir önem vermektedir. Genel olarak işçi grubunda çalışan Türk vatandaşları ise, sağlık, temizlik ve gıda sektöründe hizmet vermektedir. Ayrıca, aralıksız iki sene yasal olarak Danimarka kurumlarında çalışan vatandaşlara, oturma izinleri uzun vadede verilmektedir. Bu sayede, ülkede bulunan Türk vatandaşlarının sayısı her geçen gün artmaktadır.

120 toplam görülme, 0 bugün

Norveç’te yaşayan Türkler ve çalışma hayatı

Genel Mayıs 18, 2018

Norveç’te yaşayan Türk işçi sayısı, hemen hemen 17.000’dir. Bu rakam 2013 yılı ve sonrasını kapsamaktadır. Ayrıca, resmi kaynaklara göre, bu ülkeye kazandırmış ve vatandaşlık verilmiş Türk sayısı da ortalama 12.000’dir. Norveç’te Türk vatandaşlarının yoğun olarak bulunduğu şehirler, Oslo, Drammen ve Trondheim olarak bilinmektedir. Ayrıca, ortaöğretim, lise ve üniversitelerde yaklaşık 2000 civarında Türk öğrenci eğitim almaktadır. Yine mesleki eğitim okullarında bu sayı, 3000’dir. Ülkede bulunan Türk vatandaşlarının faaliyet gösterdiği meslek gruplarının başında gıda sektörü yer almaktadır. Tabı, kentlere göre de farklılık göstermektedir. Özellikle Drammen kendinte temizlik sektörü, Stavanger kentinden turizm, diğer kentlerde lokanta işletmeciliği, tarım, inşaat ve oto tamiri gibi, farklı alanlarda hizmet vermektedir. Türk vatandaşları için iş koşulları bir hayli geniştir. Norveç’te bulunan Türk vatandaşları, siyaset, sağlık veya ekonomi alanlarında hizmet vermemektedir. Ancak Oslo kentinde, belediye bünyesinde, Türk kökenli vatandaşlar çalışmaktadır. Türk vatandaşlarının Norveç’te geçirdikleri çalışma hayatında, çok kültürlülük sorunları yaşanmamıştır. Ancak bu durum bazı sektörlerde farklılık göstermektedir. Özellikle iş başvurularında yapılan ayrımcılık, eşinin ülkeye gelebilmesi için gereken süre gibi, birçok konu da Türk vatandaşları sorun yaşayabilmektedir.

Norveç’te Türk vatandaşları 27 tane dernek kurmuştur. Bu derneklerin bazıları Norveç Türk Dernekleri Başkanlığı adı altında tasarlanmıştır. Ayrıca dernekler, bu ülkede bulunan Türklerin, Norveç ve Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve ülkede yaşanan sorunların ortadan kaldırılması gibi, temel konularda da yardımcı olmaktadır. Çalışma hayatı ise, maddi yönden avantajlıdır. Yani normal bir Norveç vatandaşının almış olduğu maaşı, Türklerde alabilmektedir. İş imkânları ise, alınan eğitim durumuna göre değişmektedir. Özellikle üniversite mezunu olan bireylerin iş bulma imkânları daha geniştir. Yine ülkenin kültürü ve sosyal yaşantısı bir hayli geniştir. Türkler için birçok ibadethane bulunmaktadır. Yani kendi kültürünüzü yaşamak için, Norveç iyi bir seçim olabilir. Maddi yöntem biraz daha pahalı bir ülke olan Norveç, eşit gelir düzeyine önem verdiği için, bu pahalılık bireyleri fazla etkilememektedir. Yine istediğiniz alanda veya sektörde çalışmanız için ülkenin aramış olduğu kriterleri yerine getirmeniz yeterlidir. Norveç’te iş arayanların norveç iş ilanları sayfamıza göz atmaları yeterlidir.

110 toplam görülme, 1 bugün

Amerika’da iş nasıl bulunur?

Genel Mayıs 16, 2018

Amerika Birleşik Devletlerinde iş imkânı her ne kadar gelişmiş olsa da, iyi bir kazanç sağlamak ve kaliteli meslek dallarında yetişmek isteyen bireylerin yapması gereken ilk şey, doğru adımlar ile iş aramaktır. Ayrıca bu adımlar, sizin eğitim durumunuza ve hayal ettiğiniz yaşam tarzına göre değişmektedir. Örneğin, herhangi bir meslek grubuna özel eğitim almamış ve herhangi bir iş arayışına girmişseniz, yapmanız gereken ilk şey gazete ve internette bulunan iş ilanlarına göz atmaktır. ABD’de oturduğunuz adres belli ise, kendi şehrinize ait olan gazetelerde yer alan iş ilanlarına bakabilir ve istediğiniz meslek dallarına başvuru yapabilirsiniz. Özellikle büyük gazete markaları Pazar günü iş ilanları içeriğini bir hayli zengin tutmaktadır.

Geçici İş Bulma Ajansları

ABD’ye yeni gelmişseniz ve bir iş arıyorsanız yapmanız gereken ilk işlem, ajanslara başvurmaktır. Yeni bir kariyer hedefi olan bireyler veya da mesleki tecrübesi olanlar, iş imkânları arayışına geçici iş bulma ajanslarından başlayabilir. Ülkede hizmet veren pek çok şirket, bazı dönemlerde personel sıkıntısı çekmekte ve bu dönemlerde ajanslardan yardım almaktadır. Ajans ise, istenilen niteliklere sahip olan adayları, işe sokar. Zaman içerisinde kendinizi kanıtlar ve başarılı bir performans sergilerseniz, o şirketin kendi bünyesine dâhil olma şansını da elde edebilirsiniz.

ABD’de Çalışma Şartları

● Yine ülke şirketlerinin, çalışanlarından beklediği en önemli özelliklerden biri de, iş disiplinine hâkim olmak ve meslek saygısına, özverisine, birde etik çalışma kuralları bilinci ile hareket etmektir.
● Amerika Birleşik Devletleri, iş hayatında, genç yaşta olan çalışanlara ve dinamik bir fiziğe sahip olan bireylere oldukça önem vermektedir. Bu nedenle, hem iş imkânları seçenekleri artmakta, hem de maddi yönden kazancınız yükselmektedir. Tabi, size verilen önem ve değerde, diğer avantajlardır.
● ABD’de herhangi bir din, ırk, yaş ve cinsiyet üzerinden ayrımcılık yapılması yasaktır. Yani, meslek hayatınızda çok fazla sorunla karşılaşmanız mümkün değildir
● Bu ülke çalışan bireyler, maaş olarak iyi denilebilecek rakamlarda gelir elde etmektedir. Özellikle de mesai ödemeleri gibi, maaş haricinde gelir elde edebileceğiniz birçok yöntem de vardır
● Yine bu ülkedeki insanlar çok çalışır ve az tatil yaparlar. Hatta bazen hafta sonu izinlerinde bile mesaiye kalmayı tercih edebilirler.

Amerika iş ilanları sayfamızda aradığınız işi kolayca bulabilirsiniz.

129 toplam görülme, 0 bugün

Norveç’te iş bulma

Genel Mayıs 12, 2018

Norveç, gerek yaşam tarzı, gerekse iş imkânları konusunda gelişmiş bir ülkedir. Özellikle her yıl iş bulmak amacı ile bu ülkeye gelen bireylerin sayısı bir hayli fazladır. Fakat Norveç, bu konuda bazı şartlar belirlemiş ve başka ülkelerden çalışmak amacı ile gelen bireylere farklı seçenekler sunmuştur. Öncelikle Norveç’te iş bulma ve gelir elde etmek için oturma izni almanız gerekmektedir. Yine bu izinin yanında, bir takım mesleki bilgilerde istenmektedir.

Norveç’te Çalışma Şartları

Bu isteklerin başında, en az 3 yıllık meslek eğitimi almanız veya da meslek lisesi mezunuz olmanız gerekmektedir. Örneğin, marangoz, tesisatçı veya uzman hemşire gibi, meslek dalları üzerine üniversite veya yüksekokul eğitimi alan kişilerin iş bulmak için yerine getirmesi gerektiği koşullar daha kolaydır. Norveç’te bahsi geçen okullarda eğitim alan kişilere uzman unvanı verilmektedir. Ayrıca iş için bu eğitimlerin alınması şarttır. Fakat bu eğitimi almayan kişilerin izleyebileceği diğer alternatif yol ise, özel vasıflı-kalifiye kriterlerini yerine getirmektir. Ayrıca uzmanlık eğitimi almış kişiler içinde bu durum geçerlidir. Norveç’te iş bulmak için yeterli eğitimi almamış ve hiç meslek bilgisi olmayan bireyler, iş ile ilgili profesyonel tecrübeler veya da yine çalışacağı alan ile ilgili kurs, okul, sertifika gibi diplomalar alması gerekmektedir.

Resmi eğitimi mevcut olan bireyler, Norveç tarafından belirlenen kurallara göre, eğitim süresinin en az 2 katı kadar, profesyonel bir şekilde çalışmış olmakla beraber, yine alanı konusunda tecrübe sahibi olması istenmektedir. Yine diğer bir kurala göre, eğitim aldığı bölüm ile çalıştığı departmanında aynı branş üzerine olması gerekmektedir. Profesyonel tecrübeye sahip olan bireylerin, bir önceki çalıştığı şirketten onay mektubu alınmaktadır. Bu onay mektubu, hangi alanda çalıştığını belirlemekte ve Norveç şirketlerine güvence olarak sunulmaktadır. Dini liderler, öğretmenler ve mutfak şefleri için daha farklı kurallarda gerekmektedir. Ayrıca her şeyden önce, iş bulmak için yapmanız gereken işlem, oturma ve çalışma izni almanızdır. Kural olarak, yapacağınız vatandaşlık başvuruları, işçi marketleri tarafından değerlendirilmektedir. Norveç’te iş bulmak, en azından diğer ülkelere göre biraz daha zordur.

158 toplam görülme, 2 bugün

Amerika’da iş imkanları

Genel Mayıs 10, 2018

Amerika Birleşik Devletleri, iş imkânları ve ekonomik yatırım konusunda, gelişmiş en büyük sahalardan bir tanesidir. Dünyanın, teknoloji bakımından ilerlemesine büyük bir katkı sağlayan ülke, üretim ve tüketim konusunda da oldukça başarılıdır. ABD, iş imkânları bakımından değerlendirilse, oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Üstelik yaşam kalitesi ve ekonomik alım gücü de, diğer ülkelere göre daha gelişmiştir. Bireyin hizmet verdiği sektörde, yetirince Amerikan vatandaşı olmak koşulu ile elaman sayısı yoksa ülke şirketler söz konusu açığı yabancı uyruklu vatandaşlar ile kapatmak istemektedir. Bu nedenle, ABD her yıl farklı ülkelerden göç almakta ve çalışmak için gelen bireyler sınırsız iş imkanlarından faydalanmaktadır.

Çalışma İzni

Amerika Birleşik Devletleri, bünyesinde çalıştırdığı tüm bireylerin, hizmet verme izninin olup olmadığını kontrol etmektedir. ABD’nin kendi vatandaşı veya Green Card sahini değilseniz, söz konusu ülkede çalışabilmeniz için EAD izni almanız gerekmektedir. Bu izin, ülkenin yetkileri kurumlarına başvuru yaparak alınmaktadır. Ancak çalıştığınız şirket, sizin adınıza H-1 çalışma vizesi için müracaat yapabilir ve belirlenen süreler dâhilinde, ABD’de çalışma şansı bulabilirsiniz. Ayrıca alacağınız izinin süresinin uzun olması, iş imkânları yönünden de getiri sağlayacaktır. ABD’de iş bulmanın en kolay yolu ise, internet ortamında takip edilmesi gereken siteler, Ülkenin yaklaşık yüzde 85’i çevrimiçi kullanımlara önem vermektedir. Bu nedenle gazetenin yanında, internette bulunan ilanlar sayesinde iş imkânları potansiyelinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca birçok firma ve kurum, sadece kendi web sitelerinde bile, online iş başvurusu formu açmaktadır. Kendi branşınıza ait olan firmaların sitelerine ziyaret ederek, kısa zaman içerisinde istediğiniz kariyer hedefine uğraşabilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletlerinde İş Hayatının Özellikleri

● ABD’de çalışmak ve o toplumun içinde görev almak bireysel gelişim açısından oldukça önem arz etmektedir. Özelliklede sosyal yaşam açısından zenginleşmek için ABD doğru bir tercih olacaktır.
● Dinamik bir ekonomisi ve geniş bir iş imkanı potansiyeline sahip olan ülke, sektörlerde ve farklı piyasalarda rekabet gücüne önem vermektedir.
● Kendini geliştirmek ve rekabetçilik duygusuna adapte olmak için ABD’de çalışmak yeterli olacaktır.
● Ülkede teknolojik çalışmalar her geçen gün yükselmektedir. Bu nedenle iş imkanları seçenekleri de artış göstermektedir.

Amerika’da yaşamak ve çalışmak için iş ilanlarına göz atınız.

121 toplam görülme, 0 bugün

Sayfa 1 ve 21 2
 • Danimarka'da iş bulmak

  yazan on Haziran 5, 2018 - 0 Yorumlar

  Yurt dışında kariyer planı yapmak isteyen bireylerin akılına ilk gelen Ülke olan Danimarka, sosyal yaşam tarzı ve iş olanakları bakımından yeterli düzeye sahiptir. Özellikle de, gerekli eğitimi alan kişiler, bu ülkede hedeflediği meslek türlerinde kariyer yapabilmektedir. Üniversite mezunu olan bireyler, Danimarka’da büyük şirketlerde görev yapmaktadır. Ayrıca bu bireylerin oturma izni de dâhil olmak üzere, pek […]

 • Belçika'da iş kurma

  yazan on Mayıs 23, 2018 - 0 Yorumlar

  Belçika’ya gitmek ve iş kurmak isteyen bireyler, oldukça basit ve hızlı işleyen bir mevzuat ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu ülke, yabancı ortaklar ile iş kurmak isteyen yatırımcılar için tasarlanmış olan Kamu ve bireysel limitet şirketi adı altında iki farklı yöntem bulunmaktadır. Ayrıca bu yöntemler, Belçika’da yabancı yatırımların kurdukları şirketler arasında önemli bir role sahiptir. Dışardan […]

 • İtalya'da yaşam ve iş bulmak

  yazan on Haziran 9, 2018 - 0 Yorumlar

  Birçok medeniyete ev sahibi yapmış olan İtalya, gelişmiş bir topluma sahip olmakla beraber, insana değer veren bir yapı sergilemektedir. İtalya’da yaşa, özelliklede sosyal ve kültürel konular üzerinde kendini yetiştirmek isteyen bireylere yöneliktir. Zengin kültürel yapısı, mimarisi ve kültürel yapısı sayesinde, farklı ülkelerden gelen bireylere ev sahipliği yapan İtalya, ticaret faaliyetleri konusunda da, istenilen seviyeye ulaşmıştır. […]

 • Norveç'te iş bulma

  yazan on Mayıs 12, 2018 - 0 Yorumlar

  Norveç, gerek yaşam tarzı, gerekse iş imkânları konusunda gelişmiş bir ülkedir. Özellikle her yıl iş bulmak amacı ile bu ülkeye gelen bireylerin sayısı bir hayli fazladır. Fakat Norveç, bu konuda bazı şartlar belirlemiş ve başka ülkelerden çalışmak amacı ile gelen bireylere farklı seçenekler sunmuştur. Öncelikle Norveç’te iş bulma ve gelir elde etmek için oturma izni […]

 • Jobswo ile gurbette iş bulmak artık çok kolay!

  yazan on Mayıs 9, 2018 - 0 Yorumlar

  Jobswo yayın hayatına başladı. Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları için iş ve işçi bulma platformu olarak hizmet verecek olan sitemizde ücretsiz üyelik ile iş ilanı verebilirsiniz. Yurtdışında yaşamanın dezavantajlarını birlik ve beraberlik içinde avantajlı hale getirmek kendi toprağından insanlarla birlikte hareket ederek daha samimi ve dürüst bir çalışma biçimini sağlamak amacıyla kendi yurttaşlarımıza iş ve eleman […]